StworoSfera.pl StworoSfera.pl StworoSfera.pl StworoSfera.pl
StworoSfera.pl StworoSfera.pl StworoSfera.pl StworoSfera.pl
StworoSfera.pl StworoSfera.pl StworoSfera.pl StworoSfera.pl
StworoSfera.pl StworoSfera.pl StworoSfera.pl StworoSfera.pl
niedziela, 29 maja 2016 r. 150 dzień roku
StworoSfera - sieć punktów dystrybucji

Terraria szklane - oferta

Agamy brodate w sprzedaży
Wyszukiwarka
Newsletter
Chcesz być na bieżąco ze zmianami w serwisie?
Zapisz się do darmowego newslettera. W każdej chwili możesz z niego zrezygnować.
WebStat

  Wizyt:
  OnLine:
Gady
FAQ - Agama brodata
Sobota, 31 sierpnia 2013 (16:23:59) - data aktualizacji: Środa, 04 września 2013 (22:53:19)
1. Jak długo żyje agama?
Średnia wieku to 10-12 lat, jednak każdy jest inny, każdy ma inne warunku, każdy ma swoje własne zdrowie. Jeżeli zapewniasz swojej agamie bardzo dobre warunki, dbasz o nią jak należy, po drodze nie przytrafi się żadna poważna choroba, to i do 20 lat Ci dożyje.

2. Agama - dobra jaszczurka na początek?
Z agamą jak z każdym innym zwierzakiem - trzeba być przygotowanym na to, że sama nie będzie o siebie dbać. Jeżeli takie czynności jak dawanie jeść, pić, sprzątanie czy czytanie poradników o hodowli i wyłożenie pieniędzy w tym celu nie przerastają Cię, to tak, agama nie będzie dla Ciebie nieodpowiednim zwierzakiem.

3. Gdzie można kupić agamę?
Oferty sprzedaży agam są dostępne wszędzie: od sprzedaży internetowej przez hodowle i prywatnych sprzedawców, po sklepy zoologiczne. Prawdą jest, że najlepiej znaleźć hodowcę, który ma o tym pojęcie, a nie sprzedaje skupione od kogoś zwierzaki tylko w celu zarobku. Jak znajdziesz ofertę - poszukaj informacji o sprzedającym, będziesz wiedział, na czym stoisz.

4. Agamy są objęte CITES?
Nie. Można trzymać w domu agamę bez jakichkolwiek zaświadczeń.

5. Jak karmić agamę?
Można podawać pokarm z pęsety, ale osobiście polecam to tylko do zupełnie małych, kilkutygodniowych osobników, które jeszcze nie wdrożyły się w polowanie. Nie będzie to błędem wobec dorosłych agam, jednam wpuszczone do terrarium owady zmuszają agamę do polowania, a co za tym idzie ruchu, który jest wskazany. Można też karmić poprzez umieszczenie agamy w pojemniku wypełnionym karaczanami - mamy pewność, że smok się najadł i nic nie wcisnęło się w szczeliny terrarium, uniemożliwiając zjedzenie.

6. Mogę trzymać agamy z innymi gadami?
Zdecydowanie nie.. Agamy to zwierzęta terytorialne, nie dopuszczą na swoje terytorium innych zwierząt.

7. Czy agamę można oswoić, wytresować?
Oswoić - na pewno, wytresować - poniekąd. Można u agam wypracować pewne nawyki, takie jak picie z miski, załatwianie się tylko w terrarium, przybieganie w miejsce źródła dźwięku, ale czy można mówić o aportowaniu, podawaniu łapy etc… Nie wiadomo, może będziesz pierwszy, któremu się uda  (;

8. Moja agama nie je, co robić?

Najprawdopodobniej nie jest po prostu głodna. Może też zbliżać się do linienia lub jeszcze nie minął czas aklimatyzacji w nowym otoczeniu. Jeśli nie odnotowałeś jedzenia przez kilka dni, a wylinka była niedawno, zacznij od zmiany pokarmu - ten, który dostaje może zwyczajnie nie podchodzić Twojemu smokowi.

9. Dwie ciemne plamy zaraz za głową, czym są?
To charakterystyczne plamy, które są widoczne najbardziej w okresie godowym.

10. Moja agama ma czarną brodę, jest chora?

Są różne przyczyny pociemnienia brody u agam, jedną z nich rzeczywiście jest choroba, ale nie jest to regułą. Taki widok możemy zobaczyć podczas okresu godowego. Jeśli natomiast występuje w połączeni z niewyraźnym kolorem, zwierzak jest osowiały to można się spodziewać np. niestrawności i jeśli w najbliższym czasie Twój smok nie zwymiotuje lub nie wypróżni się najlepiej zrobisz zabierając go do weterynarza.

11. Czym karmić agamę?
Wszelkiego rodzaju owady, dorosłym samcom można podawać oseski. Pokarm żywy powinien stanowić podstawę diety. Czy mogą być to owady złapane na łące? Tak, jak najbardziej, pod warunkiem, że miejsce, w którym były łapane jest dość daleko od szosy i nie jest narażone na zanieczyszczenia spalinami, wszelkiego rodzaju opryskami stosowanymi do dbania o uprawy etc.

12. Czy agama pije z miski?
Można nauczyć agamę pić z miski, jednak w naturalnym środowisku wodę piją zlizując ją z siebie i innych przedmiotów. Jeśli będziesz spryskiwać agamę i np. ściany w terrarium, Twój smok spokojnie sobie poradzi.

13. Powinno się pryskać agamę wodą?
Owszem, ponieważ w taki sposób one piją, ponadto nawilżenie wpływa korzystnie m.in. na wylinkę.

14. Czy do pożywienia należy dodawać witaminy?
Zdecydowanie tak. Pamiętaj, że w domu agama ma sztuczne warunki i z całą pewnością nie są one w stanie odwzorować naturalnych, do których przystosowała agamy ewolucja. Ok 2 razy w tygodniu dodaj do karaluszków, świerszczy czy co tam akurat planujesz, witaminy. Na rynku znajdziesz masę różnych kombinacji witaminowych przeznaczonych specjalnie w celu dawania agamom.

15. Moja agama nie zrzuciła całej skórki od razu, należy jej pomóc, coś jest nie tak?
Agama to nie pająk - nie wyjdzie z wylinki za jednym zamachem. Tak naprawdę może to trwać kilka dni, każde partie starej skórki agama zrzuci w swoim czasie, w tempie, jakie jej odpowiada. Jeśli trwa to rzeczywiście długo- przeszło 2 tygodnie, wszystko prawie odeszło, a gdzieś tam został kawałeczek, który nie odchodzi - możesz pomóc intensywnym nawilżeniem. Zrób coś na kształt wodnej izolatki - do pojemnika włóż sporo ręcznika papierowego lub zwykły mały ręcznik, namocz intensywnie, nawet może być tam bajorko i potrzymaj tam swojego pupila jakiś czas - 30-40 minut powinno mu starczyć. Nie zapomnij o tym, że nie może być pozbawiony źródła ciepła. Prawdą jest, że pozostałość z wylinki nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla kondycji agamy i jak nie przy tej, to zejdzie przy następnej wylince. Pozostałości, na które trzeba naprawdę uważać to resztki skórki w okolicy oczu. Może to doprowadzić do zapalenia, infekcji etc.

16. Naświetlanie UVB jest konieczne?
Tak. Naświetlane światłem UVB agamy lepiej przyswajają witaminy i minerały. Ogólnie wpływa to korzystnie na ich zdrowie.

17. Świetlówkę UVB trzeba wymieniać?
Tak, co jakiś czas jest to konieczne. Świetlówki powinno się zmieniać mniej więcej co 9 miesięcy, ale polecam zerknąć przy zakupie takowej w ulotkę.

18. Moja agama jest poszarzała, norma czy coś jest nie tak?
Kolor agamy jest uzależniony od jej kondycji, nastroju, zdrowia. Może zbliżać się linienie, a może czegoś się wystraszył. Jeśli kolory są niewyraźne długi czas, może to znaczyć, że brakuje witamin albo naświetlania UVB. Jeśli poza niewyraźną barwą dostrzegasz inne objawy, takie jak brak apetytu, spadek masy, najlepiej udać się do weterynarza.

19. Ile je agama?
Tyle na ile ma ochotę. Nie ma wyznacznika, co do ilości. Jednak lepiej kontrolować czy nie są to przesadne ilości, bo tak jak z innymi zwierzakami, można gada spaść, co nie jest korzystne dla zdrowia i kondycji agamy.

20. Jak wyposażyć terrarium dla agamy?
Ścianki, półeczki, podłoże, może być kryjówka. Powinna być wyspa ciepła - miejsce gdzie może się agama grzać, nawet 40stopni Celsjusza. Obowiązkowo coś co będzie źródłem ciepła, żarówka UVB. Ścianki najlepiej aż pod sufit - agamy bardzo lubią się wspinać.

21. Jakie warunki powinny panować w terrarium?
Zdecydowanie stepowe. Niezbyt wysoka wilgoć, na poziomie ok. 50%. Temperatura powinna być zróżnicowana w różnych miejscach terrarium, tak by Twój smok sam sobie dobierał, jaka mu w danym momencie odpowiada. W najcieplejszym miejscu może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza w najzimniejszym 25. W nocy temperatura nie powinna spadać poniżej 22 stopni.

22. Jak duże powinno być terrarium?
Jeśli masz zamiar trzymać tylko jedną agamę to docelowe terrarium o wymiarach 100x50x50cm (szerokość, głębokość, wysokość) będzie odpowiednie. Jeżeli kupiłeś niedorosłego osobnika wszystko jest uzależnione od jego wzrostu. Pamiętaj, że nie powinieneś wpuszczać malucha, który ma 15cm do docelowego terrarium, bez zmieniania go. Terrarium powinno rosnąć wraz z jaszczurą.

23. Dlaczego moja agama śpi w dziwnej pozycji?
Z agamą jak z człowiekiem - jak wygodnie tak śpi. Nie ma niewłaściwej pozycji do snu u agam. Spanie i np. wiszenie na ścianie nie jest niczym dziwnym. Pamiętaj, że agamy uwielbiają się wspinać (zwłaszcza małe) i znacznie więcej czasu spędzają ponad poziomem podłogi. Ten nawyk może, ale ni musi minąć wraz ze wzrostem agamy.

24. Strasznie ostre pazury, są konieczne?
Są konieczne, bez nich agamy nie dawałyby rady tak dobrze się wspinać.

25. Dlaczego agama liże wszystko, co spotka na drodze?
W taki sposób bada teren, na którym się znajduje. Tak naprawdę, jeżeli dobrze by się przyjrzeć to lizania jest bardzo mało raczej po prostu wystawia na chwilę język, by "pobrać próbkę" otoczenia.

26. Trzymać jedną agamę czy lepiej parkę?
To wszystko zależy od tego czy możemy pozwolić sobie na większe terrarium. Jeżeli koniecznie chcemy jedną szt to polecamy samca. Natomiast jeżeli więcej to najlepiej jednego samca i dwie samice.

27. Czy agamy wydają dźwięki?
Tak, jednak zbyt często to nie zachodzi. W obliczy strachu można usłyszeć pisk, ale raczej można to usłyszeć przy małych osobnikach. Kiedy agamy czują się zagrożone potrafią syczeć. Jeżeli występuje to razem z mocno nastroszoną brodą i "napompowaniem" radzę uważać na palce, przy braku ostrożności możesz zostać ugryziony. Takie sytuacje to jednak rzadkość, najczęściej występuje w obecności innych zwierząt domowych lub wobec osobników, rywalizujących między sobą.

28. Czy agamy są agresywne w stosunku do ludzi?
Zdażają się agresywne osobniki, wszystko jest kwestią oswojenia. Jeżeli zrobimy to prawidłowo to agama nigdy nie będzie agresywna w stosunku do nas.

29. Czy agama będzie dobrym zwierzakiem dla dziecka?
Tak, agama będzie odpowiednia, tak samo jak pies czy kot.

30. Kupa agamy niemiłosiernie śmierdzi, coś, co zjadła jej zaszkodziło?
Nie. Taka kolej rzeczy z agamowymi kupami. Trzeba się przyzwyczaić, że fiołki to nie są.

31. Agama nie załatwia się co dzień?
Maluchy, jedzące kilka razy dziennie powinny raz dziennie się wypróżnić. Starsze osobniki nie muszą dzień oddawać kału może to być nawet raz na 4 dni, zależy od osobnika i jego przemiany materii, apetytu itd. Średnio jest to co 2-3 dni. Jeżeli w przeciągu tygodnia nie zauważysz, by się wypróżniał może to oznaczać zaczopowanie, które de facto może być bardzo niebezpieczne.

32. Jakie podłoże dać do terrarium dla agamy?
Małe trzymamy na papierowych ręcznikach,  później dajemy piasek lub kostke bukową.

33. Agama macha łapką, o co chodzi?
Machanie łapką to uznanie dominacji, i komunikacja między agamkami.

34. Dlaczego agama kopie?
Najcześciej zdarza się to u samic w ciaży, zaczynaja kopać na kilka dni przed zniesieniem jaj, szukaja najleszego miejsca.

35. Agama drapie szyby w terrarium, podlewam, daję jeść, i dalej drapie. C o się dzieje?
Coś z zewnątrz ją zainteresowało, może zobaczyła potencjalne pożywienie albo jakiś ruch. Pamiętaj, że to agama - nie zna pojęcia szyby, nie wie, dlaczego nie może się dostać na miejsce, które wypatrzyła. Może chcieć po prostu iść gdzieś dalej albo musi się załatwić.

36. Mogę trzymać więcej niż jedną agamę?
Tak, jednak musisz pamiętać, że osobniki dorosłe najlepiej trzymać w haremie - jeden samiec 2-3 samice. Nie dopuść do sytuacji by w stadzie był więcej niż 1 samiec, bo doprowadzi to do rywalizacji między nimi, co może doprowadzić nawet do śmierci jednego z nich. Maluchy do ok. 1 roku mogą mieszkać razem bez względu na płeć.

Ważne jest też by trzymane razem osobniki były podobnej wielkości, jeśli wpuścisz malucha do dorosłych osobników najprawdopodobniej spiszesz go tym na straty.

37. Dlaczego agama leży "plackiem", wygląda jak naleśnik?..
W ten sposób zwiększa swoją powierzchnię do pochłaniania ciepła, nie jest to niczym dziwnym - tak po prostu się wygrzewają.

38. Jest coś, czego nie powinna jeść agama?
Zdecydowanie nie powinny dostawać drewno jadów, gdyż agamy po prostu ich nie trawią. Pyzatym wszelkie sałaty, kapusty, owoce też niespecjalnie.

39. Nie-mięsny pokarm - podawać czy nie?
Jak najbardziej podawać. Nie powinien on być podstawą diety, gdyż agamy to nie jarosze, ale jako dodatek zdecydowanie polecam.

40. Co jest przyczyną pociemnienia brzucha?
Coś po prostu Twojej agamie nie pasuje. Może chce pić, może za zimno, może chce jeść, a może za coś się obraziła.

41. Jak rozpoznać płeć u agamy?
Nie jest to proste. Są różne sposoby: dorosłe osobniki można określić na podstawie budowy - samce są bardziej masywne.

42. Czy agama może odrzucić ogon i czy on odrośnie?
Nie, w przypadku agam brodatych to zjawisko nie występuje. Częstsze są jego urazy, kiedy np. agama spadnie z wysokości albo podczas rywalizacji o dominację. Urazy niestety są trwałe i po uszkodzeniu ogon, jak i inne części ciała po zagojeniu pozostaną niezmiennej wielkości.

43. W terrarium musi być basen?
Nie musi, ale też nie zaszkodzi. Nie jest tak, że agamy potrzebują popływać, w wodzie najczęściej regulują temperaturę, z pojemnika z wodą najpewniej zrobią sobie wc albo będą tam lądować przypadkiem.

44. Czy mogę wypuścić agamę z terrarium, wziąć na rękę, wypuścić luzem po pokoju?
Oczywiście, że możesz, jednak najlepiej, jeśli będzie to dość regularne, aby agama poznała Cię przyzwyczaiła się do Ciebie, Twojego zapachu. Co do wypuszczenia samopas na dom, to tak, jeżeli nauczysz, że nie może załatwiać się na dywan, ubrania etc lub już wcześniej się załatwiał. W przypadku małych osobników zalecam ostrożność, gdyż są to bardzo ciekawskie i zarazem skoczne stworzenia i najchętniej wciskają się we wszelkie możliwe szczeliny.

45. Dlaczego agama siedzi z otwartym pyskiem?
W ten sposób agamy wyrównują temperaturę ciała, nie należy się martwić.

46. Samica złożyła jaja, zostawić je w terrarium?
Kiedy tylko samica zakopie jajka powinieneś wyjąć je i umieścić w inkubatorze, by zapewnić im dogodne warunki.

47. Jak dbać o złożone jaja?
Jaja po wyjęciu z terrarium umieszcza się w inkubatorze. Temperatura odpowiednia do prawidłowego rozwoju to 27-30 stopni. Podłoże powinno być wilgotne i wyłożone wermikulitem. Można też zastosować torf, jednak lepszym jest pierwsze rozwiązanie.

48. Małe, świeżo wyklute agamy powinny być przy samicy?

Nie, agamy to nie pieski czy kotki, które matka musi wykarmić. Małe osobniki w obecności dorosłych zostaną potraktowane najpewniej, jako pożywienie.

49. Jakie warunki zapewnić świeżo wyklutym agamkom?
Małe agamki powinny od razu mieć dostęp do uvb, po około 3-5 dni małe zaczynają jeść. Trzeba pilnować żeby miały jedzenia do syta.

50. Jak dbać o ciężarną samicę?
Samica powinna mieć spokój, oraz zapewnione dużo wapnia.
Autor dokumentu: Marcin Osiński
Cofnij Drukuj